MIDA TÄHENDAB ÖKO PESUVAHEND?

MIDA TÄHENDAB ÖKO PESUVAHEND?

Öko tooted muutuvad iga päevaga trendikamateks ning neist räägitakse üha rohkem. Me teame, et öko tähendab loodusliku ning jätkusuutliku ning mitmetel toodetel on näha EL ökomärgistust. Siinkohal toomegi me välja mida see märk endast kujutab ning miks selle märgistusega tooteid soovitatakse rohkem kasutada.

EL ökomärgistus
EL ökomärgistus on märk, mis „/…/võimaldab neid eristada teistest samaotstarbelistest, kuid keskkonnale suuremat kahjulikku mõju avaldavatest toodetest.“ (1). Tegemist on märgiga, mida antakse välja üle kogu Euroopa ning tegemist ei ole lihtsa kleepsuga, mida saavad paljud tooted. Alguse saanud aastal 1992 märgistust tuntakse nüüdseks juba üle kogu Euroopa ning ka väljaspool liikmesriike.

Ökomärgis on tõestuseks, et:

tegemist on keskkonnasõbralikuma tootega kui teised sarnased tooted, millel ei ole märki;
Tegemist on usaldusväärse tootega, mille firma hoolib loodusest ning on keskkonnateadlik.
Ökomärgisega tooted:

Tõstavad tarbijate teadlikust keskkonnast, millised tooted on meie loodusele parimad ning millised mitte;
Vähendavad negatiivset mõju keskkonnale ehk ideaalis ostetakse neid tooteid rohkem, mistõttu väheneb keskkonnale negatiivselt mõjuvate toodete ostmine.

Ökomärgistuse saamine
Kuna üha enam inimesi soetavaid tooteid mis on ökod, siis on turule jõudnud ka erinevate märkidega tooted kuid EL ökomärgistusega tooted on läbinud pika tee, et seda märki saada mistõttu on tegemist ühe kõige usaldusväärsema märgistusega.

Märgi taotlemiseks peab ettevõte varuma mitmeid erinevaid dokumente näitamaks enda usaldusväärsust. Nende tooteid tuleb võrrelda ökomärgi kriteeriumitega, järgnevalt tuleb täita erinevaid vorme ning neile lisada tõestused, et kriteeriumitele vastatakse. Iga firma peab ette näitama erinevaid ohutuskaarte, dokumente, katsete tulemusi ning palju muud, et nende toodet üldse kaalutakse ökomärgise võrdseks. Mis aga kõige tähtsam, ökomärgise eest tuleb tasuda riigilõivu.

Järgnevalt jõuame me firmani, mille toodetest leidub EL ökomärgisega pesuvahendeid ning selleks firmaks on Mayeri.

Nagu eelnevalt näha, ei ole lihtne antud märki saada, mistõttu on tegemist keskkonnasõbralikke ning jätkusuutlike toodetega.

Mida see tarbijale tähendab? – Kuna tegemist on pesuvahendiga siis toodetes on vähendatud ohtlike ainete kontsentratsiooni, mistõttu ei ole see ohutum vaid loodusele vaid ka inimestele. Lisaks on selle märgisega tooted ideaalsed õrna nahaga või teiste nahaprobleemidega inimestele. Aastal 2019 eemaldati toodetest ka kõik mikroplasti sisaldavad kemikaalid, mis teeb Mayerist veelgi keskkonnasõbralikuma ettevõtte. Kokkuvõttes, võrreldes teiste sarnaste toodetega, millel ei ole EL ökomärgistust, on Mayeri toodete toorained, toomisviis, pakendamine ning transport keskkonnasäästlikumad.

Õrn loodusele ning nahale ei tähenda õrna plekkidele. Ka looduslikumad tooted suudavad riided puhtaks pesta säilitades nende värvi ning erksust. Kõvade pindade puhastusvahendid on ikka sama head ning kohati paremadki üldmustuse eemaldamisel. Mis aga kõige tähtsam, iga Mayeri tootega on kahju veesüsteemile minimaalne, millest saavad jällegi kasu nii loodus kui ka inimesed.

Tarvitades öko tooteid toetame me iseenda ümber olevat keskkonda. EL ökomärgis püüab tõsta inimeste teadlikust keskkonnast ning suunata neid soetama tooteid, mille kasutamine vähendab riske nii kasutajale endale kui ka loodusele üle terve Euroopa. Me kõik elame samal planeedil ning selle eest tuleb hoolt kanda. Mida rohkem inimesi liiguvad keskkonnasõbralikemate toodete poole, seda kauem saame me nautida kõike seda, mis meie planeet meile pakub.

Mayri tooteid saab soetada nii tavapoodidest kui ka mugavalt kodust lahkumata e-poest!

Lisalugemist: https://www.keskkonnaagentuur.ee/et/el-okomargis (1)


Liitu uudiskirjaga ja saa 3% allahindlust oma esimeselt ostult!

Kui liitud meie uudiskirjaga saad koheselt 3% allahindlust oma esimeselt ostult!